Amiga 600 Refurbish
Miałem jeszcze jedną Amigę 600. W tym egzemplarzu obudowa była w dobrym stanie, ale niestety nie działała klawiatura – a dokładniej rząd klawiszy oraz klawisze po prawej stronie. Próbowałem ją naprawić poprzez przycięcie taśmy – naprawiły się klawisze po prawej stronie, ale rząd klawiszy qwert… nadal nie chciał się naprawić. Zastosowałem też grafitowy tusz z żywicą do ścieżek – też nic nie dało. Spróbowałem nawet wersji z ksylenem, ale on rozpuszczał mi za dużo niż chciałem – ścieżki mi odchodziły z taśmy.

Zastanawiałem się czy nie dać sprawdzonej membrany PCB jak zrobiłem ostatnio, tutaj jednak chciałem jak najbardziej trzymać się oryginału. Zakupiłem nową membrane do A600 w retrohax. Ten egzemplarz Amigi był wersji bez wsparcia dla dysków twardych. Posiadała ona Kickstart w wersji 37.299. Na szczęście miałem oryginał 37.350 z Amigi 600, w której wymieniłem na 3.1.4. Dokupiłem przejściówkę CF=>IDE oraz kartę CF 1GB, na którym zainstalowałem WorkBench v2.1 z nakładką Green Alien. Dokupiłem też 1MB Chip RAM – teraz Amiga A600 ma razem 2MB Chip RAM.
Obudowa była cała, tylko miała sporo pozostawionego kleju po naklejkach – stary dobry alkohol izopropylowy dał radę – obudowa wyglądała super – nie trzeba było jej wybielać.
Czas zacząć przywracać klawiaturę – zacząłem od czyszczenia i oddzielenia klawiszy od klawiatury.
Klawisze umyłem w pralce. W tym celu użyłem starej koszulki i zabezpieczyłem ją trytyką aka zipem.
Następnie potraktowałem klawisze nadtlenkiem wodoru 12% (to taka mocniejsza woda utleniona, która ma 3%) i wystawiłem na kilka godzin na działanie promieni UV, czyli Słońca.
Następnym etapem było suszenie – dałem czas temu procesowi, a same klawisze zamknąłem w pudełku po jajkach. Mi się to pudełko kojarzy ze skeczem eggs box £3,60 (XBOX 360 😉 )
… suszenie :
Po złożeniu wygląda tak :
Klawisze działają 😉
Bym zapomniał … tutaj karta Compact Flash jest wewnątrz i dostęp do niej jest dopiero po otwarciu obudowy – ale od czego jest złącze PCMCIA!. Karta 512MB idealnie będzie nadawała się do przenoszenia danych. Karta sformatowana na FAT32.
Pozdrawiam
Paweł
Filed under: A600,Amiga,Amiga 600,ZeroWaste&MakeFun - @ 6 września, 2020 19:05